Kariyer Merkezi

PSİKOLOJİK DANIŞMA NEDİR?

Psikolojik danışma; kendini tanımak, davranışlarını anlamak, farkındalıklarını artırıp geliştirmek isteyen, olaylarla başa çıkmada zaman zaman güçlüklerle karşılaşan, problemlerini tanımlayarak çözüm yolları üretmek isteyen bireylere yönelik yapılan profesyonel yardım sürecidir. Daha genel bir ifadeyle bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları durumlarla ilgili uyum sorunlarıyla baş etmelerine yardım eden bir süreçtir.

Psikolojik danışma süreci içinde yardım alan kişiye “danışan”, yardımı veren uzmana da “danışman” denilmektedir.

Psikolojik danışmanın en temel ilkelerinden biri gizliliktir. Görüşmenin içeriği ve konuşulanlar başkasıyla paylaşılmaz. Dolayısıyla birime başvurulduğu an ile sonlandırılma aşamasından sonra da dâhil olmak üzere birey ile yapılan tüm görüşmeler gizli kalır. Ancak; istismar, intihar riski, kişinin veya bir başkasının zarar görmesi ya da hayati tehlike altında olması halinde gerekli yerler ile paylaşılabilir.

Bireysel psikolojik danışma seanslarımız yüz yüze gerçekleşecektir. Görüşmeler yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir. Görüşmelerin zamanına, sıklığına ve kaç hafta süreceğine danışan ile birlikte karar verilmektedir.

 

NASIL RANDEVU ALABİLİRİM?

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti almak için ilk olarak randevu alınması gerekmektedir. Başvurunuzu takiben aranacak ve randevunuz oluşturulacaktır. Yoğun dönemlerde randevu süreci 3-8 hafta sürebilir. Formun sonunda uygun olduğunuz gün ve saatlerin sorulduğu kısma mümkün olan en fazla zamanı belirtmek randevu sürecinizi hızlandıracaktır.

 

ÖNEMLİ UYARI:

Psikolojik Danışmanlık Hizmeti randevusu almak için, Konya Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezi sayfasından indireceğiniz,

e-posta eki şeklinde pdr@ktun.edu.tr adresine gönderebilirsiniz. Randevu talebinize ilişkin göndereceğiniz e-postanıza eğer açık rızanız bulunuyor ise “Aydınlatma metnini okudum. Açık rıza metninde belirtilen hususlara açık rızam vardır.” ibaresini de eklemeniz zorunludur. Açık rızanıza yoksa belgeleri fiziki olarak ulaştırmanız gerekmektedir. 

Randevunuz oluşturulduktan sonra görüşmeye gelirken başvuru formunun ekinde yer alan aydınlatma ve açık rıza metinlerinin ıslak imzalı örneklerini yanınızda getirmeniz ve Uzman Psikolojik Danışmana teslim etmeniz gerekmektedir.

 

KİMLER RANDEVU ALABİLİR?

Konya Teknik Üniversitesi’nde kayıtlı olan tüm öğrenciler ve personeller psikolojik danışma hizmetine başvurabilirler. Üniversitemizde, bu hizmet ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

 

Süreç ile ilgili sorularınız varsa pdr@ktun.edu.tr ye e-posta gönderebilirsiniz.

 

Öğr. Gör. Merve Gül KOÇAKOĞLU/Uzman Psikolojik Danışman

 

Psikolojik Danışmanlık Nedir? videosunu izlemek için tıklayınız.

Psikolojik Danışma Hizmetinin İlkeleri Nelerdir? Gizlilik Gerçekten Var Mıdır? videosunu izlemek için tıklayınız.

Hangi Durumlarda Psikolojik Danışma Hizmeti Alabilirim? videosunu izlemek için tıklayınız.

Psikolojik Danışma Hizmetinden Yararlanabilmem İçin Ne Yapmalıyım? videosunu izlemek için tıklayınız.

Stresin Reçetesi Nedir? videosunu izlemek için tıklayınız.