Duyuru Detay

Anasayfa > Duyurular > Duyuru Detay

Depremzede ve OHAL Bölgesindeki Üniversite Öğrencilerinden İkinci Öğretim Öğrenim Ücretlerinin İadesi Hk.

Sevgili Öğrencilerimiz.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının “Depremzede ve OHAL Bölgesindeki Üniversite Öğrencilerinden İkinci Öğretim Öğrenim Ücreti Alınmayacak (17.11.2023)” konulu duyurusu kapsamında;

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ailesi veya kendisi OHAL ilan edilen illerde ikamet eden üniversite öğrencileri ile bu illerde örgün öğretimine devam eden ikinci öğretim öğrencilerinden öğrenim ücreti alınmayacak, ücret alınmışsa iade edilecek

 

Türkiye'deki üniversite öğrencilerinden, ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet edenlerin bahar dönemi öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ailesi veya kendisi 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerde ikamet eden devlet üniversitesi öğrencileri ile bu illerdeki devlet üniversitelerinde örgün öğretimine devam eden ikinci öğretim öğrencilerinden öğrenim ücreti alınmayacak.

 

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Karara göre, 2023-2024 öğretim yılında ailesi veya kendisi, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası OHAL ilan edilen illerde ikamet eden ve devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına devam eden öğrenciler ile bu illerdeki devlet yükseköğretim kurumlarında örgün öğretim programlarına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken ikinci öğretim öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak.

 

Bu öğrencilerden 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ödeme yapmış olanlara, yükseköğretim kurumları tarafından ücret iadesi yapılacak.

 

Ailesi veya kendisi Filistin'in Gazze şehrinde ikamet eden ve Türkiye'deki herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programına devam eden ön lisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak.

 

Bu bağlamda;

 

Öğrencilerimizden ailesi veya kendisi olağanüstü hal ilan edilen illerde ikamet edenlerden sadece Öğrenim ücretini ödeyen (ikinci öğretim öğrencileri)  başvuru yapabilecektir.

 

Not:

1- Öğrencilerimiz yatırmış oldukları öğrenim ücretini aşağıda yer alan dilekçe ve eklerini eksiksiz bir şekilde tamamlamaları ve 31.12.2023 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.

2- Cumhurbaşkanı Kararı ile olağanüstü hal ilan edilen iller; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa 'dır.

3- İade edilecek hesap numarası öğrencinin kendisine ait hesap olmalıdır.

4- Olağanüstü hal ilan edilen illerde ikamet edenlerden İlk yüzde 10'a giren öğrencilerimiz iade edilen meblağı dilekçelerine yazacaklardır. (Mühendislik ve Doğa Bilimleri için: 1.519,00 TL TBMYO için: 771,00 TL)

5- Dilekçede yazan iban no alanındaki rakamlar okunaklı olmalı ve yanlış bilgi içermemelidir.

6- İade işlemi bütün dilekçelerin tesliminden sonra (31 Ocak 2024) en geç 1 ay içinde yapılacaktır.

Dilekçe için tıklayınız. 

E-devletten yerleşim yeri (ikametgah) ve diğer adres belgesi almak için tıklayınız.

 

EK:

1-Dilekçe

2- E-devletten yerleşim yeri (ikametgah) ve diğer adres belgesi

3-Harç dekontu (2023-2024 güz yy için yatırılan dekont)

 

 

Öğrencilerimiz belgelerini mail ortamından okudukları bölümlere ait aşağıdaki mail adreslerine kendilerine ait kurumsal (Örnek: f22.....01@ktun.edu.tr) maillerinden göndermeleri gerekmektedir.

 

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinde öğrenim görenler için;

muhendislik.ogrenciisleri@ktun.edu.tr

 

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda öğrenim görenler için;

teknikbilimler.ogrenciisleri@ktun.edu.tr

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı