Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Öğretim Üyelerimiz ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ Listesinde

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P.A. loannidis, K. W. Boyack ve J. Baas tarafından hazırlanan ve Plos Biology dergisinde yer alan ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesi yayınlandı. KTÜN Rektörümüz Prof. Dr. Babür Özçelik ve 6 öğretim üyemiz, Dünya’da 190 bin akademisyenin değerlendirildiği listeye girme başarısı gösterdi.

 

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. John P.A. loannidis ve araştırma ekibinin  “Updated Science-Wide Author Databases of Standardized Citation Indicators” başlıklı makalesine yer alan  "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesi, 22 Anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanı arasından ilk yüzde 2’lik dilime giren 190 bin bilim insanının yer aldığı ve dünya çapında yapılan bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sayısı, yazar sırası ve kendine atıf oranı gibi değişkenler dikkate alınarak oluşturuldu.

 

“Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi “Kariyer boyu etki” ve “Yıllık etki (2020 yılı çalışmalar)” olarak iki kategoride listelenerek elde edilen verilere göre, “Kariyer boyu etki” kategorisinde Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik’in yanı sıra Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Pehlivan, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uğuz ve Doç. Dr. Mustafa Servet Kıran yer alırken, “Yıllık Etki” kategorisinde yine KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Pehlivan, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Güneş, Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Argun, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uğuz ve Doç. Dr. Mustafa Servet Kıran, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Uyan listeye Türkiye’den giren bilim insanları arasında yer aldı.   

 

REKTÖR ÖZÇELİK’TEN TEBRİK

 

            Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, “50 yılı aşkın bir süredir var olan birikim ve tecrübeye sahip bir üniversite olarak önüne hedefler koyan ve koyduğu hedeflere emin adımlarla ilerleyen bir üniversiteyiz. Yaptığımız çalışmalarla hem ülkemizin kalkınmasına hizmet edecek başarılar elde etmek hem de dünya standartlarında bilimsel çalışmalar yaparak üniversitemizi dünyanın en iyi üniversiteleri arasına ilk sıralarda olmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Nitekim bunun sonuçlarını da yayınlanan araştırmalarda üniversitemizin adının yer alması ile görmekteyiz. Bu vesileyle listeye girme başarısı gösteren öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.  

 

Plos Biology’ adlı bilimsel dergide de yayınlanan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" listesine bağlantıdan  https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/3  ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN