Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Öğretim Üyelerimiz Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Elsevier ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği ve dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı son liste geçtiğimiz günlerde Elsevier tarafından yayımlandı. “Kariyer Boyu Etki” ve “Yıllık Etki” olarak iki kategoride listelenen sıralamada Üniversitemizden de bilim insanları bulunuyor. 

 

Türkiye’nin önde gelen Üniversitelerinin dahil olduğu listede Üniversitemizden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Uğuz, yine aynı bölümde görev yapan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Servet Kıran ve Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Pehlivan 'Kariyer Boyu Etki' kategorisinde dünyanın en etkili bilim insanları listesinde yer aldı. ‘Yıllık Etki’ kategorisinde ise, yukarıda adı geçen akademisyenlerimize ek olarak, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Musa Hakan Arslan, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Güneş, Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şerife Parlayıcı ve Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Uyan listede yer aldı.

 

Listenin oluşturulmasında; nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütlerin kullanıldığı listede 195.605 bilim insanı yer aldı. Türkiye’den ise toplam 1.202 bilim insanı sıralamaya dahil oldu. 

 

REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. OSMAN NURİ ÇELİK’TEN TEBRİK

 

Rektörümüz Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, “50 yılı aşkın bir süredir var olan birikim ve tecrübeye sahip bir üniversite olarak önüne hedefler koyan ve koyduğu hedeflere emin adımlarla ilerleyen bir üniversiteyiz. Yaptığımız çalışmalarla hem ülkemizin kalkınmasına hizmet edecek başarılar elde etmek hem de dünya standartlarında bilimsel çalışmalar yaparak üniversitemizi dünyanın en iyi üniversiteleri arasına ilk sıralarda olmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çalışmalarımızın sonuçlarını da yapılan araştırma sonuçları ile görmekteyiz. Bu vesileyle listeye girme başarısı gösteren öğretim üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.  

 

 Elsevier tarafından yayımlanan listelere erişim için tıklayınız.

 

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN