Haber Detay

Anasayfa > Haberler > Haber Detay

Rektör Özçelik, “YÖK Sanal Laboratuvar Projesi’nin Tanıtımı Toplantısına Katıldı

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 15 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde ilk kez kamuoyu ile paylaşılan “YÖK Sanal Laboratuvar Projesi” tanıtım toplantısına katıldı. Konya Teknik Üniversitesi, ‘Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında seçilen 18 üniversite arasında yer alıyor.

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A Yekta Saraç’ın başkanlığında gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, TÜBİTAK temsilcisi, “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında yer alıp bu projede ilk aşamada seçilen Konya Teknik, Ardahan, Artvin Çoruh, Bingöl, Bitlis Eren, Bursa Teknik, Erzurum Teknik, Eskişehir Teknik, Gümüşhane, Hakkari, Hitit, Iğdır, Munzur, Muş Alpaslan, Siirt, Şırnak, Tokat Gaziosmanpaşa ve Yozgat Bozok olmak üzere 18 üniversitenin rektörü katıldı.

 

26 Ekim'de başlaması planlanan sanal laboratuvar derslerinden ilk etapta aralarında dijital dönüşüm projesinde yer alan üniversitelerin de bulunduğu 18 üniversitenin çeşitli fakültelerinde öğrenim gören yaklaşık 15 bin öğrencinin yararlanması planlanıyor.

 

Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A Yekta Saraç, YÖK olarak, yükseköğretim tarihinde birer ilk olma özelliğine sahip yeni ve yenilikçi pek çok proje ve uygulamayı hayata geçirdiklerini belirtti.

 

YÖK’ün koordinasyonundaki bu projede 11 farklı üniversiteden akademisyenler ve uzmanların görev aldığını sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Saraç; “Geçtiğimiz günlerde de YÖK Sanal Laboratuvarına dâhil üniversitelerin operatörlerine ve dersleri verecek öğretim üyelerine eğitim verildi. 26 Ekim 2020 tarihinden itibaren YÖK Sanal Laboratuvar uygulaması ilk aşamada Dijital Dönüşüm Projesinde yer alan 18 üniversitemizin Fen ve Mühendislik Fakülteleri ile Meslek Yüksek Okullarının çeşitli programlarında öğrenim gören yaklaşık 15 bin civarındaki öğrencimizin hizmetine sunulacaktır. Önümüzdeki dönemden itibaren tedrici olarak üniversite sayısını artırmayı planlıyoruz. Sisteme girişler e-devlet üzerinden gerçekleştirilecek olup üniversitelerimiz tarafından bildirilen operatörler sisteme e-devlet üzerinden giriş yapma konusunda yetkilendirilmişlerdir. Bu operatörler üniversitede ilgili dersleri verecek olan öğretim elemanlarının, öğretim elemanları da dersi alacak öğrencilerinin kullanıcı olarak kayıtlarını yapacaklardır.” Dedi.

 

Bu projenin “Birlikte iş yapma modelinin güzel bir örneğini sunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Saraç, farklı üniversitelerden 24 akademisyenin de bu projede gönüllü olarak görev aldığına dikkat çekerek  “YÖK'ün bu projesinin hayata geçmesi için TÜBİTAK büyük bir katkı verdi. Diğer taraftan da farklı üniversitelerden 24 akademisyen de bu projede görev aldı. Bu hocalarımızın katkılarındaki motivasyonları ise sadece mesleklerine verdikleri önem idi. Diğer bir ifade ile akademide idealist hocalarımızın da bulunduğunu kendileri gösterdiler.” şeklinde konuştu.

Bugünkü toplantıya öğrencileri YÖK Sanal Laboratuvarı'ndan istifade edecek olan üniversitelerin rektörlerinin katıldığını dile getiren Saraç, "Önümüzdeki dönemden itibaren tedrici olarak projedeki üniversite sayısını artırmayı planlıyoruz. Sanal Laboratuvar Projesi, salgın dönemi ile sınırlı bir uygulama değil, bu eğitim öğretimin niteliğini artırıcı ve salgın sürecinin sonrasında da kullanılmak üzere kurgulandı. Projenin sürekli geliştirmeye müsait bir yapısı olacak." dedi.​

 

YÖK Başkan Saraç’ın ardından YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan projeye ilişkin bilgileri içeren bir sunum gerçekleştirdi. Projenin detaylarını ve sanal laboratuvarda yapılabilen deneylerin görsellerini paylaşan Prof. Dr. Naci Gündoğan proje kapsamında kimya alanında 6, fizik alanında 4 deneyin tamamlandığını, bu yılın sonuna kadar kimyada 14, fizikte 10 deneyin tamamlanmasının hedeflendiğini; ayrıca sanal laboratuvarda konu anlatımı, deney uygulamaları ve değerlendirme çalışmalarının yer aldığını aktardı.

 

Prof. Dr. Gündoğan’ın sunumunun ardından toplantının soru-cevap kısmına geçilerek projede ilk aşamada yer alan üniversitelerin rektörleri ile projenin detaylarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

 

 

Konya Teknik Üniversitesi KTÜN YÖK Sanal Laboratuvar Projesi