Lisansüstü Eğitim Enstitüsü

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Yüksek Lisans ve Doktora Bursları

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunları, araştırmacılar ve bilim insanları arasındaki eğitim ve kültürel değişim programlarını desteklemek amacıyla 1949 yılında Türkiye ve A.B.D. arasında imzalanan ikili bir anlaşma ile kurulmuştur ve bütçesi iki ülke hükümetlerinin katkılarıyla sağlanmaktadır. Komisyon, iki ülke vatandaşları arasındaki karşılıklı anlayış ve saygıyı, kültürel değişim yolu ile güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Komisyon, lisansüstü eğitimlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmak isteyen öğrencilere ve mezunlara yönelik olarak Yüksek Lisans ve Doktora Bursları vermektedir. 2023-2024 akademik yılı güz döneminde başlamak üzere verilecek olan burslara son başvuru tarihi 6 Nisan 2022’dir.

Komisyon, iki yıl süren burs programları için, yılda en fazla 50.000 Amerikan Doları kadar maddi destek vermektedir. Burs programlarıma başvurmayı düşünen öğrenciler ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna www.fulbright.org.tr adresinden ulaşabilirler.

Yüksek Lisans ve Doktora Bursunun tanıtım posterine bu linkten ulaşılabilir.

Fulbright Burs Yüksek Lisans ve Doktora